Chiny w liczbach

kurs chinskiego

Kurs Chińskiego w Zabrzu

Chiny to jedno z najpotężniejszych i najszybciej rozwijających się mocarstw na świecie. W sytuacji kiedy w Europie i krajach Zachodu panuje recesja, gospodarka Chin kwitnie, i wszystko wskazuje na to, że ten trend utrzyma się jeszcze przez długie lata. Przy populacji ponad około 1.300 000 000, prawie 800 milionów Chińczyków codziennie pracuje na najwyższą pozycję swojego kraju w rankingach ekonomicznych i gospodarczych. W dużej mierze pośrednio pracują dla nas, ponieważ ogromna większość światowej produkcji jest realizowana właśnie w Chinach i eksportowana na Zachód. W poszukiwaniu nowych szans rozwoju coraz więcej firm przenosi swoje zakłady produkcyjne na Daleki Wschód, lub rozpoczyna współpracę z chińskimi firmami. Język angielski pomimo swojej dominującej pozycji w świecie biznesu, na tamtejszym rynku nie daje tak szerokich możliwości negocjacyjnych jak chiński. Dlatego też, coraz częściej przedsiębiorcy poszukują osób ze znajomością języka chińskiego, tamtejszej kultury i obyczajów. Nie możemy zapomnieć również o tym, że Chiny to kraj o wspaniałej i bogatej tradycji, i warto go odwiedzić nie tylko ze względu na Wielki Mur Chiński...

Kilka ciekawostek o Chinach

  • chcąc zbudować długotrwałe relacje z Chińczykiem, nie można zapomnieć o prezencie, który należy opakować w kolor złoty, srebrny, różowy lub czerwony.
  • wręczając wizytówkę lub prezent, należy użyć obu rąk. Gest ten oznacza szacunek.
  • nie należy pisać czerwonym kolorem, kolor ten jest zastrzeżony dla korespondencji zawierającej skargi.
  • zawsze należy przychodzić na umówioną godzinę. Spóźnienie się uważane jest jako zachowanie obraźliwe.
  • jedząc pałeczkami, należy je od czasu do czasu odkładać. Nie wolno ich też trzymać w rękach w momencie gdy zaczynamy mówić lub gdy sięgamy po inne danie.
  • publiczne fizyczne okazywanie uczuć w stosunku do płci przeciwnej uważane jest za niewłaściwe.
  • To tylko kilka krótkich wskazówek, - jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zapraszamy na kurs chińskiego w Szkole Języków Obcych ALBION w Zabrzu!